Nowoczesność z nutką melancholii

Vintage to pojęcie, które w ostatnich latach robi dużą karierę, a dotyczy zarówno mody, jak i aranżacji wnętrz. Styl ten czerpie z przeszłości wszystko, co najlepsze i jest sposobem na to, by nowoczesne mieszkanie stało się bardziej stylowe i oryginalne.

Stylowy miszmasz

Styl vintage znany jest także jako retro, choć niektórzy uważają, że są między nimi różnice. Pojęcie retro ma określać rzeczy, które pochodzą sprzed lat, a vintage to te stylizowane na stare. Najczęściej jednak tych określeń używa się zamiennie. Ramki vintage są najlepszą oprawą dla starych zdjęć, ale można je także zestawić z zupełnie nowymi fotografiami, uzyskując w ten sposób ciekawy efekt. Dekoracje vintage mogą być bowiem dobrym punktem wyjścia do urządzenia wnętrza eklektycznego, w którym stare przeplata się z nowym i spotykają różne style. Ramki fotograficzne najczęściej wykonane są z drewna, ale mogą też być metalowe, a nawet z plastiku. Mogą mieć zarówno prostą formę, jak i fantazyjną, a najlepiej prezentują się, gdy powiesimy je obok siebie na ścianie, tworząc w ten sposób przemyślany miszmasz. 

Zawsze modne wnętrza z duszą

Styl vintage można uznać za ponadczasowy, a to dlatego, że czerpie z przeszłości, więc z biegiem lat się zmienia. Obecnie styl ten nawiązuje do lat 60. i 20. ubiegłego wieku, a także nieco do baroku. Do jego głównych cech zalicza się stylowa elegancja i wykorzystanie mebli oraz przedmiotów z duszą. Vintage lubi także dekoracje – porcelanowe figurki, stary gramofon czy płyty winylowe to przedmioty, które tworzą wnętrze w tym stylu. Ramki vintage mogą być zarówno wiszące, jak i stojące, dzięki którym kącik wspomnień z fotografiami w roli głównej możemy sobie urządzić na komodzie, regale czy parapecie. Styl vintage lubi kwiaty, które mogą być obecne we wnętrzu na różne sposoby – jako wzory na tapecie czy tapicerkach, ale także jako motywy zdobiące ramki na zdjęcia. Kokardki, koronki i inne fantazyjne wzory również są charakterystyczne dla ramek w stylu vintage. Vintage to styl dla miłośników wnętrz z duszą, a te nigdy nie wychodzą z mody.

(0)